Angielskie Czasy

Dodawanie końcówki „ing” do czasownika

Dodawanie końcówki „ing” do czasownika

Angielski online
Angielski przez internet
Angielski przez skype

 

Poprzez dodanie do czasownika w wersji podstawowej, czyli do bezokolicznika, końcówki –ing , powstaje nam tak zwany Gerund. Formę Gerund stosujemy do czasów gramatycznych tzw. ciągłych czyli continuous.

Przykłady:

build – building
go – going
speak – speaking
cook – cooking

 

Angielski online
Angielski przez internet
Angielski przez skype

 

Jednak nie zawsze forma Gerund powstaje w taki prosty sposób dlatego warto znać zasady tworzenia właśnie tej formy czasownika, szczególnie kiedy napotykamy na jakieś nowe słowo. Chciałbym Cię jednak uspokoić, że na dłuższą metę po prostu będziesz pamiętał jak pisać dane słowo, nie potrzebując korzystać z zasad, wiesz, że tak jest i już.

Pamiętaj jednak, że kiedy czasownik kończy się na literę „e”, to zazwyczaj usuniemy właśnie tą literę „e” i dodamy końcówkę „ing”.

Przykłady:

live – living
make – making
have – having
smile-smiling

write-writing

Powiedziałem zazwyczaj, ponieważ są wyjątki np.
 Agree-agreeing
see-seeing

 

Następna zasada mówi o tym, że jeżeli czasownik jednosylabowy kończy się pojedynczą spółgłoskę, która jest poprzedzona pojedynczą samogłoską, to zanim dodamy końcówkę „ing” podwajamy ostatnią literę, czyli spółgłoskę.

Przykłady:

sit-sitting
stop-stopping
bet-betting

 

Jeżeli mamy do czynienia z czasownikiem wielosylabowym to ta zasada też obowiązuję ale tylko wtedy, kiedy akcent pada na ostatnią sylabę np.

begin-beginning
commit-committing
prefer-preferring

Kolejna zasada  mówi o tym, że jeżeli czasownik kończy się na litery “ie”, to zamieniamy te litery na jedną literę “y” i dodajemy końcówkę “ing”.
Przykłady:

lie-lying
die-dying

 

Angielski online
Angielski przez internet
Angielski przez skype

 

Jeszcze jedna zasada mówi, że jeżeli czasownik, niezależnie od tego ile ma sylab, kończy się na literę „L”, to zdwajamy tą literę i dodajemy końcówkę „ing” np.

travel-travelling

Jednakże ta zasada jest gównie stosowana w angielskim brytyjskim, ponieważ np. amerykanie zazwyczaj nie zdwajają tej litery czyli piszą travel-traveling.

 

Pamiętaj o tym, co powiedziałem wcześniej tzn. , że zazwyczaj po pewnym czasie, kiedy Twój poziom znajomości angielskiego się podniesie, po prostu będziesz już wiedział na pamięć jak pisać dany czasownik bez konieczności pamiętania tych zasad, jednakże na początku warto wracać do nich aby ta wiedza się utrwaliła.

Angielski online
Angielski przez internet
Angielski przez skype

 

 Zapisz się na próbną, darmową lekcję  angielskiego i zobacz ile możesz skorzystać. Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij do mnie e-mail. Pewnie się boisz, tak jak wiele osób, które nigdy dotąd nie uczyły się języka angielskiego przez internet, jednak zapewniam Cię, że niczym nie ryzykujesz, ponieważ lekcja próbna jest całkowicie darmowa, dzięki czemu możesz przekonać się jak to wszystko działa oraz jak szybko możesz uczyć się języka angielskiego, mając świadomość, że do niczego nie jesteś zobowiązana i nic cię nie ogranicza. Spróbuj, co Ci szkodzi. Możesz tylko zyskać.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *